Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  2600 piknik masası 6 tuvalet
 • Facebook da Paylaş
2600 piknik masası 6 tuvalet
 • 07-02-2010
 • 10 yorum
 • 5846 okunma
Ankara’nın oksijen deposu Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı hafta sonları 20 bine yakın insanı ağırlıyor milli park olması dolayısı ile yıllardır basit bir sorunu çözememenin sıkıntısını yaşıyor

Ankara’nın oksijen deposu Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı hafta sonları 20 bine yakın insanı ağırlıyor milli park olması dolayısı ile yıllardır basit bir sorunu çözememenin sıkıntısını yaşıyor.2003 yılı Ağustos ayında 10 yıllığına Ankara Büyükşehir belediye başkanlığına devredilen milli park, o günden buyana çok değişime sahne olurken tuvalet problemini hala çözemedi.

Büyükşehir Belediyesine geçmeden önce girişlerden ücret alınan ve sadece 130 masa ile misafirlerini ağırlayan Milli parkta bugün 2600 piknik masası 6 adet tuvalet, 410 çöp Tenekesi, her biri 300 ile 45 ton arasında değişen 13 su deposu 22 temizlik ve 36 güvenlik personeli ile 24 saat ziyaretçilerine güvenle hizmet vermeye devam ediyor

 

2600 masa bulunan parkta sadece 6 tuvalet bulunuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bunlar yapılırken parkta bazı sıkıntılarda hala devam ediyor. Hafta sonları cumartesi 4 ile 7 bin Pazar ise 8 – 10 bin arasında ziyaretçiyi ağırlayan Soğuksu Milli Parkında 2600 masa (15.000) oturma kapasitesi bulunmasına rağmen yalnızca 6 tuvaletin bulunması ihtiyaca cevap vermemesi, parka gelen misafirler var olan tuvaletlerin de uzak olmasından şikâyetçi. En az 20 tuvaletin daha yapılması gerekirken yapılaşma sorunu yüzünden bir çivi dahi çakılamıyor, bu kadar az tuvaletin bulunması piknikçi ve ziyaretçileri zor durumda bırakırken çevrenin ve doğanın kirlenmesine neden oluyor.

 

Melih Gökçek Kızılcahamam’a kümstümü ?

Konu ile görüştüğümüz yetkiler Milli parkta yapılaşma izni olmadığı için tuvaletlerin yapılamadığını dile getiriyor. Milli Parkın Büyükşehir belediyesine devredildiği yıllarda Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından park içerisinde yürüyüş parkurları ve sosyal tesislerin yapılması için üniversiteler ile iş birliği yapılarak bir gelişim planı hazırlandığı ifade edilirken bu plan bir türlü orman bakanlığından geçmediği ifade ediliyor. Sonraki yıllarda ise Melih Gökçek’in küstüğü ve milli parka yapacağı işleri daha ağırdan ve askıya aldığı dile getiriliyor.

Bunun en açık örneklerinden bir tanesi geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Kazan Belediye başkanı Lokman Ertürk ile birlikte Kurt boğazı mesire alanının geliştirilmesi konusunda yaptığı açıklamalar. Kurtboğazı için en kısa zamanda çözüm arayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Kızılcahamam’ın her deresine binlerce liralık yatırım yaparak ilçenin suyollarını boşaltırken Ankara’nın akciğeri konumundaki milli park için aradan geçen 7 yılda park düzenlemesi olarak bir şey yapmaması ilçe halkının tepkisini çekiyor.

 

Milli park ile ilgili bir girişimde bulundumu?

Konu ile ilgili ilçe esnafının görüşü ise Kızılcahamam’da siyasilerin ciddi manada bir girişimde bulunmadıkları, geçen bu zaman diliminde bir gelişme olmayışından anlaşılıyor. Zira bunca yılın sonunda yapılanlar için Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek’e teşekkür eden ilçe başkandan Kızılcahamam soğuksu milli parkına biraz daha fazla ilgi göstermesini dile getirdiler.            

Yapılanları küçümsemiyoruz diyen ilçe esnafı fakat anlatılanların yapılamayışı siyasetin bu alanda çok çalışmadığını da gözler önüne seriyor.

Kızılcahamam Soğuksu Milli parkında yaşanan bu sorunların bir an önce çözülmesini, parka yürüyüş yolları ve park düzenlemesinin biran önce yapılmasını dile getiren ilçe esnafı  konu ile ilgili olarak ilçedeki siyasiler ve belediyenin birlikte büyükşehirden ilçemiz adına hizmetler almasını istediler.

 

 

 

 

 

Etiketler : 2600 - piknik - masası - 6 - tuvalet -
YORUMLAR
 • zozgur   30-07-2010 12:13

  Çok güzel misafir ağırlamak. Ama bence önemli olan bu 20.000 kişinin en azından onda birinin Kızılcahaman dan alışveriş yapmasını nasıl sağlarız.oturup bunu düşünmeli. Yoksa kızılcahamam esnafına hiçbir faydası olmayan bu misafirler 20.000 değil. 200.000 kişi gelse ne olur. Kızılcahamama bir şey bırakmadıktan sonra.

 • Ülkücü Militan   09-07-2010 03:17

  Kardeş Allah teala cömert davrandı bize doğru ama bu bölge AKPye kiralanmıştır. Sayın başkanımız bu bölgeye karışamıyor ben olsam hiç karışmam gelsin madem kiraladı adam gibi baksınlar bölgeye. Melih Gökçekin ilgilenmesi gerekir ama nerde o insanlık onda. Kızılcahamamın yolları için asfaltı vermeyen insan Milli parkamı bakacak. Akp önümüzdeki yıllarda akp gelecek diyorsunuz sanmıyorum gelemez geldilerde gördük kızılcahamamın halini yolunuz bile yoktu hatırlamıyorsunuz heralde camurun içinde geziyorduk utanın be sayın Çoşkun başkanımızdan Allah razı olsun elinden gelni yaptı kızılcahamama. İnşallah gelecek seçimlerdede yine sizsiniz başkanım gerisi boş gördük ne mal olduklarını. Başbakan bile utancından helikopterle geliyor kızılcahamama AKP zamanında araçıyla gelirdi niye hiç düşündünüzmü? Kızılcahamamın şu anki halini görüpte yerin dibine batacak...

 • STURAN   05-07-2010 01:23

  Bize Allah fazla cömert davranmış, fakat biz kıymetini bilmiyoruz,hiç temizlikten bahseden yok.Daha ne olsun sabahtan bakınız bizim pisliklerimizi yine bizim çalışanımız insanımız topluyor,biz sadece içiyoruz giderken de hem şişeleri kırıp her tarafı kesen camlarla dolduruyoruz hemde etrafı pislikle dolduruyoruz, dikkat edelim kendi kırdığımız şişe parçaları bir yerimizi kesmesin.

 • Teşekkür   04-07-2010 14:26

  Veysel Bayşram yine döktürmüş. Bunu bugün değil zamanında düşünecektin. İdareci güvenlik ve temizlik için görüş istemiş. Güzeal düşünmüş, buraya güvenlik, temizlik imkanı sunanlar sayesinde genç kızlarımız bayanlarımız sabahın ilk ışıklarında tek başına yürüyebiliyor. gelen misafir temiz bir ortam bulabiliyor bunlardda sizlerin payı inkar edilmez. Ama gevşemeyin evvela vereceğinizi hizmetin Kızılcahamam'a sonrasındada burada istimdam edilmenizin karşılığı olarak çalışmalarınızı ilk günlerdeki düzeye ve disipline getirminizde sizin içinde bizim içinde yarar var.

 • idareci   03-07-2010 15:30

  güvenlik ve temizlik açısından görüşlerinizi yazabilirsiniz

 • Angaralı   03-07-2010 09:22

  Hakikaten çıtakların yaptığı yorum doğru,milli parkların görevi ne?bunu öğrenelim.

 • Veysel BAYRAM   03-07-2010 00:42

  Haber içeriğinde Milli Parkımızın Büyük Şehir Belediyesi öncesi durumu kısmen anlatılmış. Ama bir iki hususunda bilinmesinde yarar var. Kimin ne amaçla giriş ücreti aldığı belli olmayan bir ücret sistemi. Temizliği, Oturma masası, Asfaltı, güvenliği, temizliği olmayan bir milli park. Hız tutkunu gençlerin çıkardığı toz bulutu nedeniyle oksijen almaya gelenlere toz yutturan bir milli park. Toz bulutundan kaçanların Ankara’dan gelirken erzakını alıp çay/dere boylarında pikniğini yapmaları gerekçesi ile hafta içi doluluk oranı % 5, hafta sonu doluluk oranı % 15 civarında olan ve İlçe turizmine katkısı olmayan bir Soğuksu Milli parkı.

 • Veysel BAYRAM   03-07-2010 00:41

  Yıl 2002 Soğuksu Milli Parkı Ankara Büyük Şehir Belediyesi sorumluluğunda Yapılan asfalt, oturma grupları, zirve piknik alanı, engelliler ve çocuk oyun grupları, sondaj çalışmaları, güvenlik, temizlik ekipleri ile temiz ve güvenilir bir ortam. Toz yok oturacak yer çok. Hafta içi doluluk oranı % 20- 40 Hafta sonu doluluk oranı % 100–150 civarına yükselerek İlçe turizmine çok büyük oranda katkı sağlayan bir Soğuksu Milli parkı. Büyük Şehir Belediyesi Bunlara ilaveten İçerisinde suni dereleri, gölleri, ahşap köprüleri, fıskiyeleri, şelaleleri, kır bahçeleri ile mükemmel bir soğuksu Milli Parkı projesi Hızırları. Bu proje uygulamaya konulabilse idi, bu gün Soğuksu Milli parkının doluluk oranı % 500 lere ulaşacaktı (proje mimarı hemşerimiz yanımızda)

 • Veysel BAYRAM   03-07-2010 00:40

  Ankara Büyük Şehir Belediyesi, Sayın dönemin Adalet Bakanımızın istekleri ile Adalet Sarayı civarı yanında ilçe merkezinin %50 veya daha fazlasını asfaltladı. İstenmeden Soğuksu Milli Parkımızı atıl kalmaktan kurtardı. Temizlik güvenlik hizmetlerinde 150 – 200 gencimizi istihdam etti.. Çam oteline Güreş + futbolcu kampı. Patalya spor tesisleri civarına çim futbol antreman sahası ve sosyal tesisleri (Çam oteli kiralayamaz ise bu alana bir otel) Şahinler bölgesine Soğuksu Milli Park örneği bir piknik alanı (ilgi sizlik nedeni ile bu alan daha sonra köpek barınağına dönecekti), projeleri hazırladı ve hayata geçirme mücadelesini sürdürdü. Çam oteline Güreş + futbolcu kampı. Samru Tepesi Büyük Şehir piknik alanını civarına çim futbol antreman sahası ve sosyal tesisleri (Çam oteli kiralayamaz ise bu alana bir otel) Şahinler bölgesine Soğuksu Milli Park örneği bir piknik alanı (ilgi sizlik nedeni ile bu alan daha sonra köpek barınağına dönecekti), projeleri hazırladı ve hayata geçirme mücadelesini sürdürdü. Ama Dönem Belediye Başkanı Adem Özbeklerin kendini büyük şehir belediye başkanından büyük gören, ben ilçem ve partimin geleceği için kimsenin önünde düğme iliklemem (Gurur, Enaniyet) ve efor sarf etmem çalışma anlayışı ve prensipleri sebebi ile, Sayın Gökçek’e hayırlı olsun ve ABD tedavisi sonrası bir geçmiş olsun ziyaretine gitmedi. Bu yöndeki uyarıları dikkate almadı. Gökçek’in çalışmaları ve Yatırımlar ile ilgilenmedi. Siyasi mülahazaları çok iyi bilen ve değerlendiren Sayın Gökcek’de bu yatırımları askıya aldı. Şimdi Sayın Gökçek’i küstüren Adem Başkanın hatası telafi edilerek bu yatırımların hayata geçirilmesi için olağan üstü bir gayret sarf edilirse Kazanan yine Kızılcahamam ve AK Parti olur.. Böyle bir imkân sağlanır ise belki önümüzdeki dönemde Belediye Başkanı yine AK Partili olabilir.

 • çıtaklar   02-07-2010 12:12

  Ülkemizin sayılı Milli Parklarından olan bu milli parkı B.Şehire kiraya vermeyle olunmuyor,nerede bu memleketin milli park sorumluları onlar bu konuları bilmiyormu onlara projesi gösterilmeden ve önerilmeden artı uygunluk oluru alınmadan bir çivi milli parka çakılamıyor,burada B.Şehiri değil bu milli parkın asıl sorumlularına bu eksiklikleri sormak lazım,onlar istedikten sonra her bişey olabilir,tuvaletleride çoğaltabilirler.kusura bakmasınlar o koltukları boşa işgal etmesinler görev ve hizmet yapsınlar.ilçemizin geleceğini ve önünü karartıyorlar. soğuksudaki şefliği bile işçi statüsünde olanlar yürütmeye çalışıyorlar çıkında bakın hemşerilerim,başlarında bir şef bile yok.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın