Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  1960 yılından günümüze yerel seçimler
 • Facebook da Paylaş
1960 yılından günümüze yerel seçimler
 • 18-03-2009
 • 4 yorum
 • 5876 okunma
1980 öncesinin klasik CHP-AP çekişmesinin yaşandığı günlerden hatta 1963 den başlayıp, günümüz seçim atmosferine kadar ortaya çıkan sonuçlar sanırım halkımız tarafından oldukça ilginç bulunacaktır.

Yerel seçimlere çok az bir süre kalmışken, muhtemel bir stres ortamından bir parça olsun uzaklaşabilmek için, biraz geçmişe göz atmayı faydalı buluyorum. 1980 öncesinin klasik CHP-AP çekişmesinin yaşandığı günlerden hatta 1963 den başlayıp, günümüz seçim atmosferine kadar ortaya çıkan sonuçlar sanırım halkımız tarafından oldukça ilginç bulunacaktır.

 

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından iktidardaki Demokrat Parti kapatılıp, liderleri hapsedilir. Başbakan Adnan Menderes, dış işleri bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve maliye bakanı Hasan Polatkan idam edilir. Cumhurbaşkanı celal Bayar ise yaş haddini aşmış olması sebebiyle idam cezası affedilir ve müebbet hapisle cezalandırılır.

 

1963 de 4124 nüfuslu ilçemizde, kayıtlı 1921 seçmenden % 86 sı oy kullanmış. Geçerli 1739 oyun  AP % 46.3’ ünü ,  CHP ise % 49.9’ unu almış ve CHP den Ahmet Özbekler (merhum) belediye başkanı seçilmiş. AP nin adayı ise, Memduh Sonel’ dir. (Merhum Ethem Sonel’ in oğlu) Bağımsız aday (lar) ise 66 oy alabilmiş

 

1968 yerel seçimlerinde ilçemizde oldukça ilginç gelişmeler yaşandığı görülüyor. Karacaörenli İsmail Dağcı ve geçtiğimiz Şubat ayında vefat eden avukat M.İhsan Yılmaz AP den aday adayı olurlar. İlçe AP yöneticilerinin ve ileri gelenlerinin bir kısmı başbakan ve Ap genel başkanı S. Demirel’ e kadar gidip İhsan Yılmaz’ ı tavsiye ederlerken, bir kısmı da İsmail Dağcı’ dan yana tercih kullanırlar. Neticede AP genel merkezi İhsan Yılmaz’ ı aday yapar.

 

Bunun üzerine ilçede büyük bir kargaşa yaşanır ve başta hemşehrileri olmak üzere büyük bir çoğunluk, bağımsız aday olan İsmail Dağcı’ yı destekler.

 

Seçimden bir gün önce, şimdiki Yabanabad ekmek fırını yerindeki avcılar kulübünde seçim çalışması yapan İsmail Dağcı birden fenalaşır ve vefat eder. Buna rağmen ertesi gün halkın önemli bir kısmı merhuma oy verir.

 

Seçim sonuçları çok şaşırtıcı bir tablo oraya koyar. Merhum İsmail Dağcı oyların %

 

 

HABERİN DEVAMI İÇİN YIKLAYIN

 

Etiketler : 1960 - yılından - günümüze - yerel - seçimler -
YORUMLAR
 • zülfikar   21-03-2009 00:03

  Bu dönemden önceki iki dönem de (sözde) ülkücülerin elindeydi belediye değil mi? bu dönemde ise AKP deydi. sorarım size ey millet geçen on yılda neyaptılar bunlar da şimdiki beş yılda yapılanları eleştiriyorlar? Eleştiri yapabilmeleri için , bu dönemde yapılanların daha iyisini yapacaktı ki şimdi hakkı olsun. Bunların yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. neymiş yaptıkları ? Belediyenin önünde kendisine oy vermeyen personele çöp toplatmak,jeotermal üzerinden üç tane kamyon alıp parasını zam yaparak millete verdirmek, hilkat garibesi gibi bir bina yapıp MTA beğenmeyince övünerek otele çevirmek,vs,vs. demek ki neymiş yaptıkları yapacaklarının teminatı olacak. ne yapacaklar? patalya ile anlaşıp fizik tedavi ünitesi açacakmış. Abilerine de öyle diyerek kemalpaşadan arazileri bedavaya kapattılar. oraya niye yapmadılar 15 yıldır? bu memleket bu kadar sahipsiz mi? diyelim ki yaptılar . hasta başı 4 kişiden 1500 kişi işe alacaklarmış güya. acaba kendisi inanıyormu böyle bir şeye? koskoca patalya üniversi de dahil olarak kaç kişi çalışıyor da bir fizik tedavi ye 1500 kişi yi istihdam edecek? atarken bari biraz dikkatli atın beyler. karşınızda 70 li 80 li yılların cahil seçmeni yok. çocuklar bile gülüyor .

 • sessiz çoğunluk   19-03-2009 23:29

  malumunuz üzere seçimlere 10 gün kaldı. tersinden bakarsak bir önceki seçimden bu yana beş yıl geride kaldı. iki önceki seçimden buyana da 10 yıl geride kaldı. Ben bu ilçede 12 yıldır oturuyorum. Kızılcahamam'la ve Kızılcahamam'lılarla ilgili bazı yorumlarda bulunacagım : 1-12 yıl önce Belediyede yaklaşık 200-250 personel var iken her tarafta çöp su kanalizasyon sorunu vardı. bu gün personel 100 civarı ama böyle bir sorun yok.(yol ve asfalta ayrı değineceğim) 2- Geçmiş dönemde (çok övünülen) jeotermal enerji ile 2000konutu ısıtacağız kalan konutlara da kömür yardımı yapacağız (bizzat y.yıldırım'ın sözüdür) dediler her yıl en az %30 hatta bir seferde % 50 zam yaptılar. bu dönem hiç zam gelmedi. 3- Hükümetin-milletvekilinin-il başkanının ve ilçe belediyesinin de aynı partiden olduğu (üçlü de değil dörtlü) bir dönemde kendileri ana caddeye galeri sistemi kur(a)madılar. su şebekesini yenilemeyi akıllarından bile geçirmediler. şimdi kalkmış 'bu yolları çamurdan çukurdan çöpten kurtaracağız ''derler. bakın arkadaşlar burda yanlış giden bişey var. meyve veren agaç taşlanıyor. bu yerin altına trilyonlarca liralık masraf edip su şebekesi, elektrik hatları,ptt hatları, aydınlatma direklerinin yer altına alınması nı yapan bu adam herhalde 500 milyar tutarındaki asfaltı da atardı değil mi? ama O atmadı niye? henüz başlı kalan işleri var , kanalizasyon bitmesi 2 ay sürecek. eğer 2 ay sonra da atmazsa o zaman acımasızca (ben dahil)eleştirelim ama noolur elinizi vicdanınıza bi koyun. bu para hepimizin parası,bu yol hepimizin yolu bu hizmetler kişilere özel değil millet olarak hepimize geliyor. Bu millet bu kadar zengin bu kadar lüks değil. Hem bakın cennet mahallesine bakın kadirbeye . alt yapısı biten yere cillop gibi dört dörtlük asfalt atılıyor değil mi? demek ki iş bilenin kılınç kuşananın, öyle atıp tutmayla olmuyor bu işler. bekara karı boşamak kolay gelir diye bi laf vardır türkçemizde. iyi düşünün arkadaşlar başka kızılcahamam yok . bunun kıymetini bilin. havasıyla suyuyla her şeyiyle cennet köşesidir yurdumun.

 • Ahmet AKÇA   19-03-2009 08:26

  Çok teşekkür ederiz.Gerçekten çok güzel hazırlanmış.

 • eren   18-03-2009 12:48

  bu noslalji için teşekkür ederiz gerçekten emeğinize ve yüreğinize sağlık.ancak bizler her ne kadar son gün dedikodularını bilsekte genç hemşehrilerimiz bilmeyebilir bu konuyu biraz açarsanız sevinirim.ayrıca bu olaya şahit olan hemşehrilerimizde yorum bölümünde anılarını bizlerle paylaşırlarsa bu söylentiler daha çok gerçeklik arzedecektir kanaatini taşıyorum

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın